Haber

Meksika’dan arama kurtarma köpekleri Türkiye’ye geliyor

Meksika, enkazı boşaltmak için ünlü arama kurtarma köpeklerinden bazılarını Türkiye’ye gönderiyor. 16 eğitimli köpeğin bulunduğu uçak başkent Mexico City’den kalktı.

CUMA 12 KİŞİ KURTARDI

Sık sık depremlerin yaşandığı Meksika’da uzmanlaşmış sivil ve askeri arama ve kurtarma grupları bulunuyor. Köpekler, 2017’de ülkede meydana gelen depremde hayat kurtarmadaki rollerinden dolayı büyük övgü aldılar. Frida adlı Labrodor Retriever, Mexico City’de koruyucu gözlük ve ayakkabı giyerek fotoğraflandıktan sonra uluslararası ün kazandı. Donanma yetkililerine göre Frida, Meksika, Haiti, Guatemala ve Ekvador’da 12 kişiyi kurtardı.

Sivil kurtarma ekibi Los Topos de Tlatelolco (Tlatelolco’dan köstebekler) de askeri kurtarma gruplarıyla birlikte yola çıktı. Kümenin deneyimli gönüllüleri, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Harbard’a mesaj atarak yardımcı olabileceklerini söylediler. Ebrard daha sonra Mexico City’deki Türk Büyükelçiliği’nin yardımıyla ekibin Türkiye’ye sevkinin ayarlandığını söyledi.

Meksika, Türkiye ve Suriye’deki arama kurtarma çalışmaları için eğitimli köpekler gönderen tek ülke değil. Hırvatistan, Çekya, Almanya, Yunanistan, Libya, Polonya, İsviçre, İngiltere ve ABD’ye eğitimli köpekler gönderdi. (BBC Türkçe)

yenifakili-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu