Haber

CHP’nin ‘İmar affı’ eleştirisinin içi boş çıktı! Kılıçdaroğlu verdiği sözleri unuttu

  Haber7-Özel

Kahramanmaraş’taki sarsıntıların ardından 10 ilimizde büyük yıkım oldu. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin yaralandığı depremlerin ardından CHP ve onun finanse ettiği medya ‘İmar Affı’ ’ algısı çöktü. Depremde binaların yıkılması Yeniden Yapılanma BarışıIle ilişkili CHP’li Geçmişte imar affının bir seçim vaadi olarak çıkarıldığı ve süresinin uzatılmasını talep ettiği ortaya çıktı. 2018’de getirilen imar affı CHP’den 8 milletvekiliOlumlu oy kullandığı belirlendi.  

CHP’DEN SÖZ

deprem sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlupartisinin MYK toplantısını yaptığı Hatay’daki imar aflarını eleştirdi. “Ne yapıldı? Çok sayıda imar affı çıktı. İnsanların yaşadığı evi gömüp üstüne para aldılar.”açıklama yaptı

Ancak 2018 yılında CHP “Milletimiz İçin Geliyoruz”sloganıyla yola çıktığı seçimlerdeki en kıymetli vaatlerden biri. ‘İmar Affı’ olmaya kararlıydı. CHP’nin 264 sayfalık 2018 seçim beyannamesi ruhsatsız yapıların hukuki durumurestore edileceğini belirtmişti.

CHP, 2018 Seçim Beyannamesi’nin ‘imar affı’ bölümünde yer alan vaatlerini şöyle sıraladı:

 • 2/B binası olan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidereceğiz.
   
 • 2981 Sayılı İmar Affı Kanununa göre şimdi Tapu Tahsis Belgesi almamış vatandaşlarımıza tapularını vereceğiz.
   
 • Ruhsatsız yapılara yasal statü kazandıracağız.
   
 • Son beş yılda mesken olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara bir defaya mahsus imar affı sağlayacağız ve ruhsatsız binalara ruhsat vereceğiz.
   
 • Bu binalarda ikamet eden vatandaşlarımızın başta belediye hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerinden eksiksiz yararlanmalarını sağlayacağız.


CHP’Lİ HALUK PEKŞEN 2015’TE DE SÖZ VERDİ

CHP 2018İmar affı vaadi de ilk seçim vaadi değil. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 6 Ekim 2015’te CHP’nin iktidara gelmesi halinde imar affı getireceğini açıkladı. peksen, Türkiye’de son 5 yılda konut olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara imar affı getirerek ruhsatsız yapılara ruhsat vereceğiz” dedi.dedi.


CHP’DEN ‘İMAR DEĞİŞİKLİĞİ’ İÇİN OY VERDİ

CHP’li insanlar ‘İmar Affı’ eleştirilerinde büyük bir tezatla belirlendi. CHP’li isimlerin eleştirdiği ‘İmar affı’ CHP’li milletvekillerine de verildi. ‘Kabul’ Oy verdiği ortaya çıktı. TBMM’nin 10 Mayıs 2018 tarihli 98. toplantısının tutanaklarında bu toplantıda TBMM’deki toplam tutara yer verildi. 537 milletvekilinden 223’ü katıldı, 5’i reddedildi, 217’si Milletvekilinin de lehte oy kullandığı görüldü. Oy verenlerden Bunlardan 8’i CHP’liMilletvekili oldukları öğrenildi.

İmar affına oy veren CHP’li milletvekillerinin listesi şöyle;

 • CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık
 • CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak
 • CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir
 • CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş
 • CHP İzmir Milletvekili Musa Çam
 • CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç
 • CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin
 • Kadim Durmaz, CHP Tokat Milletvekili

ZEYDAN KARALAR’IN ‘İYİLEŞTİRME AFFİ’ DE KILINDI

Deprem sonrası açıklama CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar büyük felaketten AK Parti hükümetini sorumlu tuttu. Kendi partisi olan CHP her seçim öncesi bir karar aldı. ‘İmar Affı’Sözünü hiçe sayan Karalar, hükümetin sık sık imar affı çıkardığını belirterek, “Yani insan neden yerleşim alamıyor? Çünkü aldığı yasal ruhsata göre bina yapmıyor. Yıkmanız gerekirken yapı stoğu fazla olan binalara bile bile af çıkartıyorsunuz.” Bu depremlerden önce imar barışı çıkaracaklardı, hazırlık yapıyorlardı, kaldıramıyorlar artık.” dedi. Ancak Karalar’ın açıklamalarının da boş olduğu ortaya çıktı.

ADANA’DA YIKILAN BİNALAR BARIŞIN İNŞAATI İÇİN BAŞVURU YAPMAYIN

Edinilen bilgiye göre, Adana’da yıkılan binalardan hiçbirinin imar barışına başvurmadığı belirlendi. Adana’nın Çukurova ilçesinde yıkıldı H.Alpargün Apt., Sami Bey Apt., Sinem Apt., Ekim Apt., Beluk Apt., Özgür Apt., Mete Apt., Tutar Apt., Zeray., Kubilay Apt., İhsan Bayram Sitesi C Blokhiçbiri imar barışı için başvurmadı, ‘Yapı Kayıt Belgesi’ olmadığı belirlendi . Öte yandan, yıkılan tüm binalar Anavatan Partisi ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP)Zamanında yapıldığı öğrenildi.

1967’den 1980’e CHP, 1980’den 1984’e askeri yönetim, 1984’ten 1989’a Anavatan Partisi, 1989’dan 1994’e Sosyal Demokrat Halkçı Parti, 1994’ten 2010’a Adana’da Aytaç Durak, 2010’dan 2019’a MHP’yi, 2019’a CHP’yi yönetti. 2019’dan günümüze.

Adana’nın Çukurova ilçesinde 2009 yılından bu yana CHP’li belediye başkanları görev yapıyor.

 

KAYNAK: HABER7

haber-cayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu