Haber

CHP Milletvekili Gürer, yabancılara arsa satışının sınırlandırılmasına ilişkin kanun teklifini sundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ilçelerde yabancılara arsa satışının toplam yüzölçümünün yüzde 5’ini geçmeyecek şekilde sınırlandırılmasına ilişkin kanun teklifini sundu. Gürer, “Ekonomik kriz nedeniyle çiftçiler tarlalarını yabancı şirket ve kişilere satıyor. Ekonomik krizin de etkisiyle topraklarımız el değiştiriyor.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancılara arsa satışının sınırlandırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sunduğunu duyurdu. Teklifte yabancıların Türkiye’de edindiği taşınmazların o ilçenin toplam yüzölçümünün yüzde 5’ini aşmaması öngörülüyordu. Gürer bahisle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Son 10 yılda 20 milyon metrekare tarım arazimiz yabancılara satıldı. Bakanlıklara sorular soruyoruz, her bakanın verdiği bilgiler farklılık gösteriyor. Dünyada kaç tarım arazisinin yabancılara satıldığını bilmiyoruz. Şu anda ülkemizde buna bir sınırlama getirilmeli. Çünkü ekonomik kriz nedeniyle çiftçiler tarlalarını yabancı şirketlere, yabancı kişilere bıraktı. “Ekonomik krizin etkisiyle yerimiz el değiştiriyor. Bunun son bulması için kanun teklifinde bulundum. Yabancı şirketler ve yabancı kişiler ilçelerde yüzde 5 oranında arsa satın almamalı. Çünkü topraklarımız el değiştiriyor. Çiftçi, ‘Böyle devam ederse Filistin’e döneceğiz’ diyor. Arsa satışları ve konut satışlarına da son verilmelidir. Bununla ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bunun için kanun teklifimizi Meclis Başkanlığına sunduk. Yabancılar verimli tarım arazilerini alıyor, yerlerimiz el değiştiriyor.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

habersaray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu